Wandeltocht
zaterdag 03 oktober

Vrouwenwandeling

Een wandeling door de binnenstad langs sporen van beroemde en minder beroemde Leeuwarder vrouwen.

Leeuwarden heeft een rijke vrouwengeschiedenis. Toen de stad zich in de 16e eeuw ontwikkelde tot het handelscentrum van Friesland, hadden vrouwen hierin al een duidelijke rol. De Leeuwarder vrouwen waren vrijgevochten. Ze werkten als uitbater van logementen, als vrouw van plezier of verdienden hun geld als marktvrouw. In rijkere kringen hadden ze als beschermvrouwen van bijvoorbeeld kunstenaars of sporters iets in de melk te brokkelen.

In de 18e eeuw was Friesland al bekend om de sterke invloed die vrouwen hadden op de bedrijfsvoering van het boerenbedrijf en de handel. Vooral bezoekers van buiten Nederland waren nogal eens verbaasd over de ‘vrijpostige’ (lees: niet op hun mondje gevallen) vrouwen in Friesland.

In politiek opzicht stond Leeuwarden al vroeg bekend als ‘rood’ vanwege de socialistische koers van het stadsbestuur. Deze tijd heeft ook een aantal zeer betrokken dames voortgebracht, die een voortrekkersrol speelden in de vrouwenbeweging. Zo had Leeuwarden de eerste vrouwelijke archivaris en eerste vrouwelijke wethouder in het land. Kortom, Leeuwarden heeft een geschiedenis waarin betrokken en ook sterke vrouwen een belangrijke rol hebben gespeeld en die we op onze wandeling dan ook zeker zullen tegenkomen.

Organisatie: Historisch Centrum Leeuwarden (HCL) in samenwerking met Leeuwardentour.

De gids neemt maximaal 15 mensen mee. Wilt u zich aanmelden en lukt dit niet meer via de website, dan kunnen we een extra gids regelen. Bel of mail ons dan gerust.

Meld u minimaal 2 uur van tevoren aan, dus uiterlijk om 12.00 uur.

  • Vul uw gegevens in en u krijgt van ons per mail een bevestiging

Reserveer deze wandeling via:
Historisch Centrum LeeuwardenGroeneweg 18911EH LeeuwardenRoute plannen
Stuur een e-mail mail Created with Sketch Beta.
Reserveer deze wandeling via:
zaterdag 3 oktober 2026
14:00 - 15:30
Volwassenen Vanaf € 6,00
Het is niet mogelijk om online te betalen. Op de dag zelf kunt u vooraf contant of met pin betalen aan de balie bij het Historisch Centrum Leeuwarden, Groeneweg 1.
Betaalmogelijkheden Contant, PIN, Creditcard
Voor alle leeftijden
Jongeren
Scholieren
Studenten
Volwassenen
Senioren

Locatie

Ook interessant